Issand on lähedal

Neljas advendipühapäev on pühendatud Jeesus-last ootavale Maarjale, Issanda emale. Meie Lunastaja ema ootus ja Jumala rahva jõuluootus kuuluvad kokku. Algab jõuludeks valmistumise viimane ajajärk. Suure sõnumi vastuvõtmiseks tuleb inimesel oma sisemine hoiak ette valmistada.

Ma ootan Issandat, mu hing ootab, ja ma loodan Tema sõna peale. Mu hing ootab Issandat enam kui valvurid hommikut, kui valvurid hommikut.
Iisrael, looda Issanda peale, sest Issanda juures on heldus ja Tema juures on rohke lunastus! Ja Tema lunastab Iisraeli kõigist Tema pahategudest. (Ps 130:5-8)

Veel viimased toimetused on teha enne peagi kätte jõudvaid jõulupühi, võib-olla veel viimased kingitused leida, kuusk ehtida või toidulaud katta. Tihti jäävad need praktilised toimetused viimasele minutile ja enne jõuluõhtut ei jõuagi nagu rahulikult maha istuda, et valmistada ette ka hinge ja vaimu olulistele pühadele. Loodetavasti vähemalt pühapäev annab argitoimetustele hingamisruumi ja juba paari päeva pärast saab jõuluõhtu kirikus mõelda jõuluevangeeliumi loole ja selle tähendusele enda elus.

 

Read more Comments Off on 4. advent – Issand on lähedal

Nikolaus elas III ja IV sajandil. Ta oli Myra piiskop (tänapäeva Türgi alal), kes sai tuntuks salajase heategijana. Rahvasuus on temast jutustatud palju legende, mis olid eeskujuks jõuluvana tegelaskuju tekkimisele. 

Üks tuntumaid legende räägib ühest vaesest mehest, kel oli kolm tütart. Ta ei saanud neile anda kaasavara ega saanud neid seetõttu mehele panna. Suures vaesuses otsustas ta tütred lõbumajja saata, kuigi raske südamega ja selle üle kaevaldes. Piiskop Nikolaus, kes asjast kuulis, viskas kolmel järjestikusel ööl aknast sisse kolm kullakotti ja päästis sellega tüdrukud. (Lastelegendis on lõbumaja ähvardus välja jäetud ning kottide asemel on kolm kuldmünti, mis tüdrukute ahju ääres kuivavate sukkade sisse kukkusid. Siit inglise keelt kõnelevate maade jõulusukkade komme). 

Piiskop Nikolaust meenutatakse just 6. detsembril seetõttu, et see on tema surmapäev.

Püha Nikolause elust saad rohkem lugeda Pluss-ajakirja artiklist lk 19-20:

Read more Comments Off on 6. detsember – 2.advent ja Nigulapäev

Uus kirikuaasta algab advendiajaga, mis omakorda algab neli pühapäeva enne jõule. Ladinakeelne väljend 'adventus Divi' tähendab jumaliku (valitseja) saabumist. Rooma riigis kasutati neid väljendeid kõrge ametikandja, näiteks kuninga või keisri saabumisel. Meie aga ootame Jeesust Kristust ja nimetame tema ootamise aega advendiajaks. 

Esialgu oli advent paastuaeg, mis vanas kirikus kestis 11. novembrist Kristuse ilmumispühani 6. jaanuaril. Alates seitsmendast sajandist tuntakse advendiaega selle praegusel kujul. Seda nimetati Issanda sünni ajaks või Issanda tulemise ajaks. Lääne-Rooma kirikus varieerus advendiaja pikkus neljast kuue nädalani kuni paavst Gregorius Suur selle neljale pühapäevale kinnitas. Toona pidas paavst silmas nelja aastatuhandet, mil inimkond Kristust ootama pidi (4000 aastat arvestati Vana Testamendi sugupuude põhjal).

Advendikalendreid hakati valmistama 20. sajandi alguses, kuid juba varem on esinenud mitmesuguseid kombeid, kuidas jõuludeni jäänud päevi lugeda. Lastele mõeldud avatavate luugikestega advendi-kalender võeti kasutusele 1920. aastal. 

Advendipärg kaunistatakse harilikult nelja küünlaga, mida vastavalt advendi pühapäevade arvule põlema süüdatakse. See tuletab meelde valgust, mida Kristus maailmale toob. 1839. aastal riputas Johann Hinrich Wichern ühes Hamburgi palvemajas üles puust lühtri 23 küünlaga – 19 väikest punast tööpäevade jaoks ja neljas nurgas suured valged pühapäevade tarvis. 
Advendikaar, mis põlevate küünaldega pimedal advendi- ja jõuluajal akendele asetatakse, pärineb Erzgebirge mäestikust. Seal oli see märguandeks, et töömees on kaevandusšahtist õnnelikult koju jõudnud. 

Read more Comments Off on 29. November – 1. advent

Plussmeedia advendikalender jõuab Sinuni sel aastal videotes. Igal päeval lisandub üks video, mis näitab Sulle läbi videopildi Plussmeedia erinevaid tegemisi kogu 2014.aasta vältel. 

Kui oled meediahuviline noor, siis tere tulemast liituma meie tiimiga! Kui soovid toetada jumalariigi töö tegemist läbi meedia, saad tellida endale ajakirja posti teel koju SIIT või toetada rahaliselt. Oleme tänulikud Sinu toetuse eest!

 

Read more Comments Off on Vaata Plussmeedia advendikalendri videoid

On alanud uus kirikuaasta, on alanud advendiaeg. Advendiaeg – keegi on tulemas, kedagi oodatakse. Peaks tegema korda, puhastama, välja viskama selle, mis liigne selleks, et kuninglik tulija võiks tulla ja olla rõõmus meis.

Kirikuaasta alguses olev advendiaeg on aeg enesesse süüvimiseks, vaikseks jäämiseks. Pühakodade uksed on tavalisest enam avatud selleks, et igaüks võiks tulla ja selleks, et jõulurõõm ja -rahu võiksid saada paljude osaks.

 

read more

Read more Comments Off on 1. Advent