Raamatus „Armastuse viis keelt“ on autor Gary Chapman määratlenud viis valdkonda, mille abil me tavaliselt armastust väljendame: füüsilised puudutused, kvaliteetaeg, tunnustussõnad, teenimise kunst ja kingitused. Inimesel võib olla mitu domineerivat armastuskeelt. Selleks, et saaksime suhelda inimestega, kes meie emakeelt ei mõista, peame rääkima nende keelt. Nii on ka armastusega – üksteise mõistmiseks peaksime õppima ära teise inimese esmase armastuskeele. See äratundmine võtab aega ja vajab kannatlikkust. Suhte alguses võib kõik tunduda lilleline: „Meil küll kunagi selliseid tülisid ei tule!“ Aga hiljem avastatakse teineteises vigu ja mõned iseloomujooned lausa ärritavad väga. Nii võib vaikselt suhtest kaduda lähedus. Oluline on õppida tundma teise inimese ning ka enda ootusi. Järgnevalt annan Sulle lühikese ülevaate viiest armastuskeelest.

Võta aega!

Kvaliteetaeg on mitmekülgne armastuskeel, kuna see hõlmab endas lugematuid tegevusi, mida teineteisele jagamatut tähelepanu osutades teha. Asi polegi niivõrd konkreetses tegevuses, vaid inimese valmisolekus panustada suhtesse oma aega. See armastuskeel tundub olevat lihtne, kuid väga tihti on meil end sellisel viisil väljendada kõige keerulisem, kuna aeg kaob igapäevaste toimetuste käigus lausa märkamatult. Kvaliteetaja veetmine nõuab meilt sageli suuremat ohvrit kui rahalised väljaminekud kingituste ostmisel, väljaöeldud ilusad sõnad või kellelegi kinnaste laenamine külmal talveõhtul. Koos aja veetmisel ja lihtsalt ühes toas viibimisel on suur vahe. Esimese puhul pööratakse tähelepanu üksteisele, mitte mõnele tegevusele või esemele. Kvaliteetvestlus on aeg, mil mõlemad pooled räägivad südamest südamesse ning on valmis alati pigem kuulama kui nõu andma.

Mõjuvõimsad puudutused

Füüsilised puudutused on eriline armastuskeel, mis võib rääkida rohkem kui sõnad „ma armastan Sind“. Minule meeldib väga, kui lähedane inimene annab puudutusega märku, et on minu jaoks olemas või tahab mind lihtsalt hüvastijätuks kallistada, kuid seda ei saa laiendada kõigile, kuna teatud puudutuste jagamiseks peab üksteist juba mõnda aega tundma ning kõige jaoks on oma aeg ja koht. Eriti oluline on oma kohalolu puudutustega näidata kriisiolukorras, kurbuses, raskustes. Kui tabame ära, et meie kaaslase või abikaasa esmane armastuskeel on füüsiline lähedus, siis peaksime võimalikult tihti kallistuste, käest kinni hoidmise ja lihtsate puudutustega märku andma, et hoolime.

Julgus tunnustada

Tean inimesi, kelle enesehinnang sõltub suuresti teiste inimeste arvamusest ning tunnustussõnad panevad nende jaoks rattad liikuma. Mõnikord piisab vaid sellest, kui kiita nende muusikavalikut automakis, väljendada positiivset üllatust nende oskusliku kõnepidamise üle või lihtsalt mainida nende kingade maitsekat tooni. Minul oli varem pigem raske teisi tunnustada ja kiita – see ei tulnud loomulikult ning pidin kramplikult sõnastama lauseid oma lähedastele, mis neid kuidagi üles ehitaksid. Kuid siis õppisin ära paar head nippi. On väga oluline, millise tooniga midagi öelda. Väljendusviis ei tohiks olla kritiseeriv ega hukkamõistev. Ei tohiks vinguda selle kallal, mis on tegemata, vaid selle asemel võiks inimest kiita asjade eest, mida ta hästi teeb. Enda jaoks olen avastanud ka luuletuste kaudu teiste tunnustamise.

Armasta tegudega!

Seda armastuskeelt õppisin kõigepealt tundma oma kodus. Hakkasin tegude olulisust veel paremini mõistma siis, kui alustasin suhet oma poisiga. Autoga koju sõidutamine, ukse avamine, mantli selga aitamine, raskete kottide tassimine, ülikoolis loenguruumi ukse taga toidukotikesega ootamine, teades, et mul polnud aega sel päeval süüa — need kõik on ehedad näited abivalmidusest ja oskusest tegudega armastada. Ka Piibel julgustab meid armastuse tegudele: „Kõik teie teod sündigu armastuses!“  (1Kr 16:14)

Palun, see on kingitus Sulle!

Armastus on andmise kunst, väljendudes kas materiaalsete esemete või siis hoopis iseenda andmises. Mõnel inimesel on vaja nähtavat eset selleks, et mõista kellegi armastust. Omanäoliste ja isetehtud kingituste puhul on olulisem just nende emotsionaalne väärtus. Kõik muud armastuskeeled võivad olla samuti kallid ja head, kuid tõeline rõõm võib mõne inimese jaoks saabuda alles siis, kui keegi kingib talle midagi, mis jääb mõneks ajaks seda hoolimist meenutama.

 

Iseenda ja teise ootuste tundmaõppimiseks on nii raamatus kui ka internetis (www.5lovelanguages.com) test, mis võib aidata selgusele jõuda, milline armastuskeel just Sind kõige enam puudutab.

 

Tekst ja foto Johanna-Maarja Looris

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 1/2015 Märts

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit

 

Read more Comments Off on Kuidas lähedastele oma armastust väljendada?