1.–20. augustini toimub dokumentide vastuvõtt pastoraalseminari 2017/2018. õppeaasta õpperühma neile, kes soovivad Eesti Evangeelses Luterlikus Kirikus teenida kas preestrina või diakonina.
Eksam pro venia concionandi toimub 11.–12. septembril. Diakonivestlus toimub 5. septembril.
Kõik vajalikud dokumendid esitada elektrooniliselt usuteaduse instituudi kodulehe kaudu.
Info: Liina Sander, pastoraalseminari juhataja assistent, tel 611 7405 või 5664 5700.
E-aadress: liina.sander@eelk.ee.

Kirikumuusika osakonnas saab õppida
* C-kursusel (õppeaeg 2 a), kui soovid valmistuda kirikumuusiku C-kategooria kutseks;
* D-kursusel (õppeaeg 2 a), kui soovid valmistuda kirikumuusiku D-kategooria kutseks;
* eelkursusel, kui vajad lisakoolitust, et astuda kirikumuusika C- või D-kursusele.
Eeldus kirikumuusika kursusele astumiseks on keskharidus ja muusikaline haridus. Sisseastumisavaldusi võetakse vastu 14.–22. augustini. Sisseastumiseksamid on 23. augustil.
Lisainfo kodulehele ui.eelk.ee.

Read more Kommentaarid välja lülitatud

20.–21. augustini Haapsalus
Pühapäeval kl 8 on Jaani kirikus koraalimaratoni avapalvus, mille peavad peapiiskop emeeritus Andres Põder ja piiskop Tiit Salumäe. Seejärel lauldakse samas kella 20ni ja algab protsessioon Jaani kirikust toomkirikusse. Seal jätkub laulmine kuni esmaspäeva, 21. augusti õhtuni. Kl 20 algab toomkirikus koraalimaratoni lõpumissa. Teenivad peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Tiit Salumäe, praost Leevi Reinaru, Teno Ilves ja organist Lia Salumäe.

Read more Kommentaarid välja lülitatud

Hää retriidil osaleja ehk süvija, oled  15.–17. septembrini oodatud Esna mõisasse retriidile ehk süvile, mille pealkirjastasime „Allikad ja lossid“.
Retriidiks valmistudes palume võimalusel läbi lugeda Anselm Grüni väike raamat „Vaikimisest”. „Igaühes meist on üks koht, kus valitseb täielik vaikus, koht, mis on vaba lärmakatest mõtetest, vaba muredest ja soovidest. Selles kohas oleme täielikult iseeneses. See on paik, kus inimene kohtub tõeliselt Jumalaga. /—/ Me ei pea midagi ise looma, see koht on täiesti olemas, kuid peidus meie mõtete ja murede koorma all. Kui me kaevame endas selle vaikuse paiga taas lahti, siis võime kohtuda Jumalaga nii, nagu ta on,” kirjutab Grün. Püüa leida vastus küsimusele, mis Sind selles raamatus kõige rohkem kõnetab-puudutab.
Elame kolm päeva palvetava osaduskonnana, seetõttu eeldame iga osaleja kohalolekut süvi algusest lõpuni. Süvil sõlmime üksteisega vaikimise kokkuleppe. Seepärast palume jätta koju pooleliolevad tööd, õpinguraamatud ja arvutid, samuti korraldada töö- ja pereelu nõnda, et mobiilid saab välja lülitada.
Osalemise hind 95 eurot sisaldab mõisa üüri, 6 toidukorda ja retriidimaterjalid.
Ööbimine on kahekohalistes tubades. Kaasa palume võtta voodipesu (tekid ja padjad on olemas), kummikud, Piibli ning märkmiku/vihiku vaimuliku päevaraamatu pidamiseks, mõnusad soojad vabaajariided, pehmed sisejalanõud (soojad sokid), ilmale vastavad jalutamisriided.
Kui Sa pole varem meie retriidil osalenud, siis kirjelda lühidalt oma ootusi, ja kui oled, siis varasemast kokkupuutest retriidiga või vaikuses olemisega e-kirja teel 8. septembriks aadressil urmas.nagel@eelk.ee ja margus.kirja@eelk.ee. Kui varasem kokkupuude retriidiga või vaikuses olemisega puudub ning pole ka erilisi ootusi, palun kirjuta sellestki paari lausega. Nõnda aitad grupi varasemast kogemusest täpsemat pilti saada ning süviks paremini valmistuda. Suur tänu!
Anna teada, kust kandist tuled ja kas su autos on ruumi veel mõnele inimesele, et sõidukulusid kokku hoida.
Urmas Nagel, tel 5615 8776; urmas.nagel@eelk.ee
Margus Kirja, tel 5664 7686; margus.kirja@eelk.ee

Read more Kommentaarid välja lülitatud

20. augustil kl 12 taasiseseisvumispäeva tänujumalateenistusele ja sellele järgnevale pärgade ja lillede asetamisele ratsamonumendi jalamile. Süüakse sõdurisuppi, kaetud on kohvilaud.
31. augustil kl 12 tänujumalateenistusele tähistama Vene vägede lahkumise 23. aastapäeva. Järgneb lillede ja pärgade asetamine ratsamonumendi jalamile. Kaetud on kohvilaud.

Read more Kommentaarid välja lülitatud

Paide Püha Risti kirikus jätkab orelimeister Hardo Kriisa  vanaisa tööd ning lisab 1933. aastal valminud pillile uue registri. Registri 58 vilet valmistati Ungaris, kõik muu alates puidust tuulepõhjadest kuni tinast torudeni on valminud orelimeistri enda töökojas. Järge ootab veel kaks registrit.
Oreli valmimine annab võimaluse korraldada kirikus professionaalseid orelikontserte, samuti saavad Paide muusikakooli oreliklassi õpilased harjutada juba täiuslikul instrumendil. Projekti kogumaksumus on ­­­22 000 eurot, millest kogudusel on olemas umbes 13 000 eurot. Kogudus on algatanud korjanduse, et kõik soovijad saaksid panustada  Paide ajaloolise instrumendi lõpuni ehitamisele ning ühtlasi teha väärilise kingituse Eesti riigi 100. sünnipäevaks. Annetusi saab teha EELK Paide Püha Risti koguduse kontole EE691010702000729006 märgusõnaga „Orel“ või kirikus olevatesse korjanduskastidesse.

Noarootsi kogudus renoveerib kiriku katust ning on avanud konto, et inimesed saaksid renoveerimistöid toetada. EELK Noarootsi Püha Katariina koguduse konto number on EE952200221011697414.

Read more Kommentaarid välja lülitatud

Püha Jaakobi kirikus on avatud Siim-Tanel Annuse isikunäitus „Genesis“. Näitus on avatud 10. septembrini.
Loomine ei millestki kuulub kunstniku igapäevatöö ja olemuse juurde. Viimsi pühakoda on nüüdseks tegutsenud kümme aastat. Sama kaua on tegutsenud ka Jaakobi kiriku galerii, seega on kunstnik Siim Tanel Annuse isikunäitus kirikus juubelinäitus.
Loomine – genesis – tähendab uue algust, edasiminekut, kreatsiooni. Elutu ja kaootilise maailma muutumist korrapäraseks, elavaks ehk siis jätkumisele ja elule suunatud keskkonnaks. Selles on vanatestamentlikku jõudu, väge ja ilmutuslikkust, kus eimillestki sünnib elu, kaootiline muundub korrapäraseks ja elule ainuomaseks.
Näitusel on eksponeeritud kunstniku paaril viimasel aastal loodud maalid. Tegu on kolme erineva maaliseeria osalise esitlusega, mis annab tunnistust kunstniku mastaapsete maaliseeriate olemusest ja tema väekusest luua sisukaid ja mõtestatud uusi maailmu. Samas lähtub ta meile tuttavatest looduse igavest ringkäiku puudutavatest algetest.
Esitletud kolmest maalist koosnev tsükkel „Tee“ on algselt loodud Pekingi biennaali jaoks. Siim-Tanel Annus ütleb nende tööde kohta järgmist: „Püüdsin kujutada  vaimset kulgemist, kasvamist ja teekonda, kusjuures maalide algne vorm pärineb juba ligi kümme aastat tagasi alguse saanud teostest.“
Maalid sarjast  „Ilmapuu” on osa suuremast maaliinstallatsioonist, millega kunstnik on esinenud 2016. aastal Hiinas Nanjingis ja Saksamaal „Nordart 2017“ näitustel.  Kunstnik lisab: „Olen kasutanud vanade puumajade pragunenud palgiotsi. Aastaringid ja praod nendes palkides on just kui ajarännakud mõnesaja aasta taha. Neis väljendub konkreetse puu elulugu ja ajalugu. Nendes palgi läbilõigetes on teatud saladuslik ülesehitus ja korrapära, mis viitavad kasvu, aja ja viimselt ka puu enese loole. Need on lagunemise mandalad.“
Näitusel üleval olevad kolm maali sarjast „Genesis“ on inspireeritud meid ümbritsevast kosmilisest maailmaruumist ja selle loomisest. Kunstnik Siim-Tanel Annus sai nende maalide eest 2015. aastal Hiinas Nanjingi rahvusvahelisel näitusel Grand Prix’.
Näitus „Genesis“ võimaldab osa saada tõdemusest, et kus looja puutub kokku jumaliku olemusega, seal juurdub ta alati Temasse enesesse. Vaid siis sünnib muutus, korratuse asemele tekib selgesuunaline arusaam olemasolust ja uue loomisest. Teostub mõte ja tekib tähendus, mis viib üksindusest jumaliku soojuse ja kaasloodute mõistmiseni, rõõmusõnumi lätetele, täpsemalt siis evangeeliumisse.
Juubelinäitusega Viimsi Püha Jaakobi kirikus on kunstnik teinud pühakojale ja kogukonnale suurepärase ja väärika kingituse, andes ülevaate nii oma sügavuti mõtlevast ja professionaalsest loometeest kui ka tunnistuse loomise alglätete ülesehitusest, mis on suunatud loojalt Meistrile enesele.
Kunstnikust vt www.siimtanelannus.eu
Erkki Juhandi

Read more Kommentaarid välja lülitatud

TARMO VAINO

Head lugejad, teil on võimalik annetada jumalasõna levikuks
SA Ajaleht Eesti Kirik EE852200221020430989 Swedbank

Read more Kommentaarid välja lülitatud

20. augustil kl 11 on Järva-Jaani kirikus tänujumalateenistus. Jutlustab piiskop Einar Soone, kaasa teenib Järva-Jaani segakoor. Järgneb õunapuu istutamine pastoraadi parki. Kuni 20. augustini iga päev kl 12-18 on kirikus avatud rändnäitus “Reformatsioon 500”.

21. augustil kl 12 on Ridala kirikus Valga praostkonna muusikute ja pillilaste kontsert.

Read more Kommentaarid välja lülitatud

Anu Konks
16. augustil – 62
Maarja Sokk
17. augustil – 42
Eve Kruus
20. augustil – 53
Kristiina Jõgi
20. augustil – 45
Annely Neame, diakon
21. augustil – 47
Saima Sellak-Martinson, diakon
22. augustil – 43

Kirikumuusikud
19. augustil Piret Aidulo
19. augustil Kaie Tanner
20. augustil Toomas Mäeväli
21. augustil Maili Kaerma
21. augustil Kersti Petermann

Ordinatsioonitähtpäev
17. august – 14
Heinar Roosimägi, diakon reservis

Aluseks on võetud viimane ordinatsioon, sulgudes on märgitud varasem ordinatsioon.

Read more Kommentaarid välja lülitatud

EELK Konsistoorium kuulutab vakantseks Prangli koguduse
õpetaja ametikoha.
Kandideerimisavaldus koos elulookirjeldusega esitada peapiiskopile
21. augustiks aadressil Kiriku plats 3, 10130 Tallinn.
E-post: konsistoorium@eelk.ee.
Info: praost Jaanus Jalakas, jaanus.jalakas@eelk.ee.

Read more Kommentaarid välja lülitatud